WHITTON and RITCH -Surname Studies and people from the Island of GRAEMSAY, Orkney

Commander Patrick Johnstone Penney

Commander Patrick Johnstone Penney

Male 1897 - 1985  (87 years)

Personal Information    |    Notes    |    All

  • Name Patrick Johnstone Penney 
    Title Commander 
    Born 4 Nov 1897 
    Gender Male 
    Died Feb 1985  Worthing West Sussex Find all individuals with events at this location 
    Person ID I22263  My Relatives
    Last Modified 22 Jan 2019 

    Father Scott Moncrieff Penney,   b. 3 Apr 1857, Anderston, Glasgow Find all individuals with events at this location,   d. 13 Nov 1932, Edinburgh Monument in Dean Cemetery Find all individuals with events at this location  (Age 75 years) 
    Relationship natural 
    Mother Constance Ada Maxwell,   b. 24 Feb 1857, Anderston, Glasgow Find all individuals with events at this location,   d. 2 Oct 1924, St Andrews, Fife Monument in Dean Cemetery Find all individuals with events at this location  (Age 67 years) 
    Relationship natural 
    Family ID F7717  Group Sheet  |  Family Chart

  • Notes 
    • Penney entered into the Navy in September 1910. He became midshipman on 2 August 1914 and joined the CARNARVON which captured a German merchant ship on 24 August 1914 after moving to Cape Verde at the beginning of that month. She moved to Montevideo in October 1914 and later led cruisers at the Battle of the Falkland Islands on 8 December 1914. Penney took part in the Battle of Jutland, 31 May 1916 to 1 June 1916 in the BARHAM. The BARHAM received three hits and fired three hundred and thirty-seven shells during the battle and had a major role during the battle. Penney was promoted acting sub-lieutenant on 15 September 1916 and continued to serve in the BARHAM until 1917 when he served in the DOLPHIN, VULCAN and ARROGANT. He was promoted to sub-lieutenant on 15 March 1917 and acting-lieutenant on 15 May 1918 and lieutenant in the same year. He was made lieutenant-commander on 15 April 1920 and was placed on the retired list as commander on 4 November 1937 and later in 29 November 1946. Between 1918 and 1922 he served in submarines including 'C17', 'H23', 'H25', 'K2', 'K14' and 'K12.' For his full service record see The National Archives Documents Online website and references ADM 196/146 and ADM 196/120.